preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vitomir Širola-Pajo" Nedešćina

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

KALENDAR ŠK.GOD. 23./24.

TERMINKO aplikacija za naručivanje školska medicina
Lista linkova je prazna
UGASIMO NASILJE
Lista linkova je prazna
GOOGLE UČIONICA

 

E-DNEVNIK

    

I - nastava

IDEMO U SREDNJU

Upisi.hr - Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole

 

VIRTUALNA KNJIŽNICA

Za ponavljanje gradiva

Portal za učenike

/

e-Škola

Edukativne igrice
Lista linkova je prazna
Počeci školstva

Uoči Prvog svjetskog rata na području današnje općine Sveta Nedelja postojale su talijanske škole u Nedešćini i Šumberu. Prva škola u Velim Goljima je na talijanskom jeziku, otvorena 1925. godine za učenike iz Malih Golji, Faraguni, Blaškovići, Cera.

Za Austrije u selu se održavao "kurs" na materinjem jeziku gdje je u privatnoj kući podučavala jedna učiteljica. Za Austrije otvorena je hrvatska škola 1909. godine uz talijansku, iako je odluka o otvaranju hrvatske paralelke postojala još od 1897.

Šumber hrvatsku školu dobiva već 1875. godine, a 1913. godine narodnu su školu pohađala 164 đaka. Učitelj je bio Matko Diminić, a nastava se odvijala u Kaštelu odnosno "Storen gradu" ili Farošu. Matko Diminić napušta Istru 1920. godine, a nastava se jedno vrijeme održava u kući Šotetovih u Šćedinu.

Potpadanjem Istre pod Italiju, 1920. godine, zatvaraju se sve škole na hrvatskom jeziku, a umjesto njih otvaraju se u selima škole i vrtići na talijanskom jeziku koji su obuhvatili svu školsku populaciju i u kojima se govori isključivo talijanski. Osnovne škole polovicom 20-ih godina 20. st. na području općine organizirane su u trajanju od pet godina.

Velike promjene u školstvu dogodile su se krajem Drugog svjetskog rata i sjedinjenjem Istre s Hrvatskom. Po prvi put, nakon nestanka Austro-Ugarske na području Labinštine otvaraju se ponovo škole na hrvatskom jeziku. U svrhu što uspješnije organizacije i normalnog odvijanja nastave, već polovicom 1944. godine u gotovo svim selima Labinštine otvarali su se tečajevi hrvatskog jezika i improvizirane pučke škole s narodnim učiteljima kao predavačima sa završenim tečajevima za rad s djecom, budući da se stanovništvo služi isključivo domaćim dijalektom, a ne tadašnjim službenim hrvatskosrpskim jezikom. Dodatne teškoće u nastavi predstavljale su razlike u generacijama među učenicima od kojih je dio nastavljao prekinuto školovanje. Osnovne škole organizirane su kao četverogodišnje.

Na području općine Sveta Nedelja djeluje jedna osnovna škola: OŠ "Vitomir Širola-Pajo" koja djeluje kao matična škola u Nedešćini i područna osmorazredna škola u Svetom Martinu.




Šk.god. 1945/46 iz školskih spomenica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Radovići 1945./46.
Autor: Klara Švraka, 14. 5. 2015.

Na ovoj školi je započela obuka postavljanjem učiteljice Perković Marije dekretom N.O. za Istru.

Prije nego je tu postavljena učiteljica Perković Marija,djeca su polazila školu u Fućki,daleko polovicu sela Radovići.

Djeca su oduševljenjem dočekala novu učiteljicu i zadovoljni su bili što će u školi učiti materinski jezik. Početak škole bio naročito težak. Djece je bilo 54 i školskih učila nije bilo a školskog namještaja vrlo malo.Djeca su sjedila po troje u istoj klupi,dok se nije narodna vlast pobrinula i povećala broj klupa.

Disciplina je bila vrlo slaba,jer su djeca bila bez obučavanja i školskog odgoja.Poboljšavanje discipline se postiglo preko roditeljskih satanaka i pionirskih organizacija. Seljaci su u selu davali pomoć učiteljici dok se nijepostiglo pravi red.

U toku šk.godine djeca su boloval od zarazne bolesti ospica,te djeca nisu pohađala 15 dana školu.

Učiteljica Perković Marija u ovom selu vršila je popis pučanstva od 22.I. -25. 1946 god. i tada je obuka bila prekinuta. Popis se je vršio za doček međunarodne komisije za razrgraničenje Julijske Krajine i Trsta F.N.R.J.Kao i cijeli narod tako i djeca su dočekal mađunarodnu komisiju,da im i oni pokažu da su sinovi svojega naroda i da žele živjeti u F.N.R.J. Djeca su zastavama,transparentima u ruci čekala komisiju dana 17.III.1946.god. Pod vodstvom učiteljice Perković Marije išla su djeca uz cestu koja vodi iz Pazina u Opatij, koja je trebala prolaziti međunarodna komisija.u momentu prolaženja međunarodne komisije cijeli narod je klicao Titu i Jugoslaviji i druge parole kojim se mogli dokazati da žele živjeti samo u Titovoj Jugoslaviji.Dana 18.3.1946.god. došla je komisija u Labin. Tamo su isto djeca iz Radovići išli na manifestaciju.

U Labinu se vidjelo mnoštvo naroda u narodnim nošnjama i narodnim instrumentima. Plesali su narodne plesove a naročito "balun". U selu Radovići nalazi se narodnih nošnja i narodnih instrumenata. Pleše se narodne plesove, ali vrlo se ističe narodni ples "balun". 

Pioniri su tokom ove školke godine izdali 2 pionirske priredbe, koje su uspjele materijalno i moralno. Sav narod je gledao svoje mlade pionire sa oduševljenjem i radošću,kako na pozornici glume i čisto govore hrvatskim jezikom. Zadovoljni su bili svi roditelji i drugi što se njihovi mladi naraštaj odgaja u duhu materinjeg jezika,kojega nam je htio šovinistički režim porobiti.

Pioniri pomoću učiteljice osnovali su pionirsku knjižnicu sa 14 knjiga. Učiteljica je držala i općeobrazovni tečaj, ali ovaj nije uspio zbog nemarnog pohođenja.

(nije poznat autor,tekst nije potpisan,pretpostavka da je pisala učiteljica Perković Marija. Tekst je prepisan iz spomenice onako kako je i napisan bez ispravljanja grešaka. op.ravn.)






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju