preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vitomir Širola-Pajo" Nedešćina

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

KALENDAR ŠK.GOD. 23./24.

TERMINKO aplikacija za naručivanje školska medicina
Lista linkova je prazna
UGASIMO NASILJE
Lista linkova je prazna
GOOGLE UČIONICA

 

E-DNEVNIK

    

I - nastava

IDEMO U SREDNJU

Upisi.hr - Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole

 

VIRTUALNA KNJIŽNICA

Za ponavljanje gradiva

Portal za učenike

/

e-Škola

Edukativne igrice
Lista linkova je prazna
Počeci školstva

Uoči Prvog svjetskog rata na području današnje općine Sveta Nedelja postojale su talijanske škole u Nedešćini i Šumberu. Prva škola u Velim Goljima je na talijanskom jeziku, otvorena 1925. godine za učenike iz Malih Golji, Faraguni, Blaškovići, Cera.

Za Austrije u selu se održavao "kurs" na materinjem jeziku gdje je u privatnoj kući podučavala jedna učiteljica. Za Austrije otvorena je hrvatska škola 1909. godine uz talijansku, iako je odluka o otvaranju hrvatske paralelke postojala još od 1897.

Šumber hrvatsku školu dobiva već 1875. godine, a 1913. godine narodnu su školu pohađala 164 đaka. Učitelj je bio Matko Diminić, a nastava se odvijala u Kaštelu odnosno "Storen gradu" ili Farošu. Matko Diminić napušta Istru 1920. godine, a nastava se jedno vrijeme održava u kući Šotetovih u Šćedinu.

Potpadanjem Istre pod Italiju, 1920. godine, zatvaraju se sve škole na hrvatskom jeziku, a umjesto njih otvaraju se u selima škole i vrtići na talijanskom jeziku koji su obuhvatili svu školsku populaciju i u kojima se govori isključivo talijanski. Osnovne škole polovicom 20-ih godina 20. st. na području općine organizirane su u trajanju od pet godina.

Velike promjene u školstvu dogodile su se krajem Drugog svjetskog rata i sjedinjenjem Istre s Hrvatskom. Po prvi put, nakon nestanka Austro-Ugarske na području Labinštine otvaraju se ponovo škole na hrvatskom jeziku. U svrhu što uspješnije organizacije i normalnog odvijanja nastave, već polovicom 1944. godine u gotovo svim selima Labinštine otvarali su se tečajevi hrvatskog jezika i improvizirane pučke škole s narodnim učiteljima kao predavačima sa završenim tečajevima za rad s djecom, budući da se stanovništvo služi isključivo domaćim dijalektom, a ne tadašnjim službenim hrvatskosrpskim jezikom. Dodatne teškoće u nastavi predstavljale su razlike u generacijama među učenicima od kojih je dio nastavljao prekinuto školovanje. Osnovne škole organizirane su kao četverogodišnje.

Na području općine Sveta Nedelja djeluje jedna osnovna škola: OŠ "Vitomir Širola-Pajo" koja djeluje kao matična škola u Nedešćini i područna osmorazredna škola u Svetom Martinu.




Šk.god. 1945/46 iz školskih spomenica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Marići 1945./46.
Autor: Klara Švraka, 14. 5. 2015.

Bila su 4 razreda sa 2 odjeljenja i jednim nastavnikom. Bila je jedna učionica bez učila i sa dovoljno namještaja.Čistoća u školi dobra. Ogrijeva i svjetla dovoljno.Ne postoji nikakav školski vrt,a ni dvorište,jer se škola nalazi u privatnoj zgradi. Obuka se vršila poludnevno i to II.,III. i iV. razred prije podneod 7-13 sati. I.razred poslije podne od 15-18.sati.Prekida obuke nije bilo.Smetnja u obuci većih nije bilo jedina poteškoća ta što su djeca slabo poznavala hrvatski jezik.Školski život na visini.Održane su sve propisane školske svečanosti sa uspjehom.Održani su izleti sa djecom što su ista činila i prihvaćala sa velikim veseljem.Među djecom je bilo sprovedeno prvomajsko takmičenje sa uspjehom.Postoji dom kulture u kojem je surađivao učitelj.Rad doma kulture zapažen. Postoji i knjižnica u kojoj postoji preko 80 knjiga.

Učitelj je bio u drugarskim odnosima sa roditeljima.Održani su roditeljski satanci na koje su dolazili roditelji vrlo rado a na njima se uz ostalo raspravljalo i o potrebama školske djece.

Redovitih polaznika bilo je 71.Zdravlje među učenicima je srednje. Polazak škole dobar kao i vladanje.Za analfabetski kurs nije se našlo u selu dosta razumijevanja dok je općeobrazovni kurs bio dosta dobro posjećen i svršio sa zadovoljavajućim rezultatima.

U selu postoje ove organizacije:K.P.,SKOJ,J.N.O.F,AFŽi STAU.

Učitelj je surađivao sa svim antifašističkim organizacijama.

Od strane kotarskog NOa prosvjetnog odjela pregledao je školu referent toga odjela Ante Zidarić koji je iznio svoja opažanja a koja se mogu vidjeti u kontrolnoj knjizi.

    Smrt fašizmu-sloboda narodu!

U Marićima,dne 30.lipnja 1946.

(tekst nije potpisan)






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju