preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vitomir Širola-Pajo" Nedešćina

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

TERMINKO aplikacija za naručivanje školska medicina
Lista linkova je prazna
UGASIMO NASILJE
Lista linkova je prazna
GOOGLE UČIONICA

 

E-DNEVNIK

    

I - nastava

IDEMO U SREDNJU

Upisi.hr - Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole

 

VIRTUALNA KNJIŽNICA

Za ponavljanje gradiva

Portal za učenike

/

e-Škola

Edukativne igrice
Lista linkova je prazna
Počeci školstva

Uoči Prvog svjetskog rata na području današnje općine Sveta Nedelja postojale su talijanske škole u Nedešćini i Šumberu. Prva škola u Velim Goljima je na talijanskom jeziku, otvorena 1925. godine za učenike iz Malih Golji, Faraguni, Blaškovići, Cera.

Za Austrije u selu se održavao "kurs" na materinjem jeziku gdje je u privatnoj kući podučavala jedna učiteljica. Za Austrije otvorena je hrvatska škola 1909. godine uz talijansku, iako je odluka o otvaranju hrvatske paralelke postojala još od 1897.

Šumber hrvatsku školu dobiva već 1875. godine, a 1913. godine narodnu su školu pohađala 164 đaka. Učitelj je bio Matko Diminić, a nastava se odvijala u Kaštelu odnosno "Storen gradu" ili Farošu. Matko Diminić napušta Istru 1920. godine, a nastava se jedno vrijeme održava u kući Šotetovih u Šćedinu.

Potpadanjem Istre pod Italiju, 1920. godine, zatvaraju se sve škole na hrvatskom jeziku, a umjesto njih otvaraju se u selima škole i vrtići na talijanskom jeziku koji su obuhvatili svu školsku populaciju i u kojima se govori isključivo talijanski. Osnovne škole polovicom 20-ih godina 20. st. na području općine organizirane su u trajanju od pet godina.

Velike promjene u školstvu dogodile su se krajem Drugog svjetskog rata i sjedinjenjem Istre s Hrvatskom. Po prvi put, nakon nestanka Austro-Ugarske na području Labinštine otvaraju se ponovo škole na hrvatskom jeziku. U svrhu što uspješnije organizacije i normalnog odvijanja nastave, već polovicom 1944. godine u gotovo svim selima Labinštine otvarali su se tečajevi hrvatskog jezika i improvizirane pučke škole s narodnim učiteljima kao predavačima sa završenim tečajevima za rad s djecom, budući da se stanovništvo služi isključivo domaćim dijalektom, a ne tadašnjim službenim hrvatskosrpskim jezikom. Dodatne teškoće u nastavi predstavljale su razlike u generacijama među učenicima od kojih je dio nastavljao prekinuto školovanje. Osnovne škole organizirane su kao četverogodišnje.

Na području općine Sveta Nedelja djeluje jedna osnovna škola: OŠ "Vitomir Širola-Pajo" koja djeluje kao matična škola u Nedešćini i područna osmorazredna škola u Svetom Martinu.




Šk.god. 1945/46 iz školskih spomenica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Kunj 1945/46
Autor: Klara Švraka, 14. 5. 2015.

Uređenje škole:

Škola je smještena u privatnoj kući gdje je prije bila talijanska škola. Škola ima 4 razreda i 2 odjeljenja:

I. odjeljenje - I. i II. razred

II. odjeljenje - III. i IV. razred

Nastavnik je jedan:Vinceković Mira

Sav najvažniji školski namještaj kao: klupe ploče peć stolice ostale su sačuvane i preko borbe, a ostale manje opravke (kao krečenje,popravak vratiju peći) narod je sam uredio, tako da se u listopadu moglo nesmetano prisupiti radu.

Rad Škole:

Redovni upisi dorsle djece za školu, kao i uopće svih obveznika izvršen je 2. listopada 1945. godine a redovnim radom počela je škola 3.listopada. U početku,rad je bio vrlo otežan, a razlog je bio taj što djeca iako su  već prije imala nekoliko mjeseci hravtsku školu, ipak su osjetila veliku promjenu, zapravo nisu se mogla snaći u prelazu iz talijanske škole koja ima je bila uvijek strana, u hrvatsku,gdje su čula svoju hrvatsku dragu riječ. Glavna je dakle poteškoća bila dovoljno ne razumijevanje jezika, tako da je prošlo dulje vrijeme,dok se djeca u školi naučila riječi najpotrebnije da hrvatski izraze svoje misli. Tek kasnije već prema Božiću moglo se pristupiti ozbiljnijem radu u nastavi prema razredima. To je jedan od glavnih razloga,da u ovoj školskoj godini nastavni plan i program nije obrađen,tako kako je to predviđeno. A drugi razlog je taj što škola nema nikakovih pomoćnih sredstava,učila,a nije bilo niti zadovoljavajućih knjiga za pojedine razrede.

Radno vrijeme bilo je za III. i IV. razred prije podne, a za I. i II.razred poslije podne. Izvanrednih prekida tokom školske godine nije bilo,osim božićnih i uskrsnih praznika.

Pohađanje škole tokom cijele školske godine nije bilo na željenoj razini, a anročito je polazak pao u proljeće , a razlog su bili poljski radovi.

Od 49 obveznika(20 muških i 29 ženskih) polaznika je bilo 44 (16 muških i 28 ženskih).Preko roditeljskih sastanaka koji su tokom godine održani,a bilo ih je 7,nastojalo se da se roditeljima naglasi važnost škole,da bi se poboljšao polazak u školu,kao i to,da oniroditelji koji nisu nikada slali svoju djecu,da to svakako učine,međutim ako je to od vremena do vremena makar i nešto pridonijelo poboljšanju,ipak nije bilo onako kako je poželjno.

Učenici imaju svoju pionirsku organizaciju,održavali su sastanke i može se reći je baš preko tih sastanaka postignuta veća disciplina u školi,kao i bolji napredak u samom radu.Naročito se to opazilo u toku prvomajskog takmičenja.Veliki broj učenika takmičio se u sastavljanju dopisa za zidne novine,koje su bile u školi,a izdane su u 7 brojeva.Pioniri su tokom godine priredili 3 priredbe,koje su bile uvijek lijepo posjećene,jer su roditelji sa razumijevanjem pratili njihov rad.

Škola imade knjižnicu koja do sada broji 10 knjiga i 5 časopisa za djecu.

U veljači otvoren je tečaj za nepismene u početku bio je jedan polaznik a kasnije niti jedan,tako,da je rad morao biti prekinut.

15.veljače otpočeo je radom tečaj za hrvatski jezik.Bo je razmjerno velik broj polaznika do mjeseca travnja,a onda je pohađanje bilo sve manje zbog proljetnih radova dok konačno zbog toga moralo prekinuti sa radom,tako da niti jedan tečaj nije završen uspjehom

30 -tim lipnjem malenom zavrenom svečanosti izvršeno je dijeljenje svjedodžbi,a time i završena školska godina 1945./46.

(Muškon Josip)






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju