Autor: Administrator , 17. 5. 2017.

U OŠ "Vitomir Širola-Pajo" Nedešćina u utorak, 16. svibnja održan je stručni skup za učitelje i stručne suradnike  na temu " Učenici s intelektualnim teškoćama u redovnim odgojno-obrazovnim programima". Skup je održan na poziv škole  u organizaciji AZOO.

Skupu su, uz učitelje  škole domaćina, nazočili i učitelji OŠ Ivana Batelića iz Raše te OŠ Matije Vlačića iz Labina.

O vrstama teškoća i zakonskom okviru poučavanja učenika s teškoćama govorio je u uvodnom dijelu Robert Cimperman, viši savjetnik za učenike s teškoćama pri Agenciji za odgoj i obrazovanje.

Tamara Dubrovič, magistra edukacijske rehabilitacije i učitelj defektolog pri Centru za odgoj i obrazovanje Rijeka,  učiteljima je pojasnila što se podrazumijeva pod pojmom intelektualne teškoće, koje su osobitosti učenika s IT, klasifikaciju prema stupnju IQ, teškoće koje prate učenike s IT u redovnim programima (govor, percepcija, pamćenje, pozornost...) te koja je uloga učitelja u prepoznavanju IT kod učenika.

Tijekom predavanja upoznala je učitelje s metodologijom izrade IOOP-a (individualiziranih odgojno obrazovnih programa za svakog učenika s teškoćama) i mogućim načinima prilagodbe programskih sadržaja učenicima.

Sudeći prema pitanjima kojih je bilo podosta, može se zaključiti da je teme skupa bila i više nego korisna i zanimljiva.

Inače, upravo se 16. svibnja obilježava kao Dan osoba s intelektualnim teškoćama u RH.