POSJET PLANETARIJU I PRIRODOSLOVNOM MUZEJU U RIJECI
Autor: Klara Švraka, 26. 3. 2024.

Jednog lijepog i sunčanog popodneva, dana 21. ožujka 2024. godine, učenici viših razreda područne škole, te petaši i šestaši iz matične škole sudjelovali su terenskoj nastavi iz matematike i informatike u Rijeci.

Prvo što smo posjetili bio je Prirodoslovni muzej. To je prvi regionalni muzej Rijeke i njezine okolice. Tu smo otkrili pravo bogatstvo i bioraznolikosti našeg kraja. Uz bogati multimedijalni sadržaj, uživali smo u mnogobrojnim muzejskim predmetima iz prirode. Prepoznali smo su tu razne ribe, morske pse, rakove i raže, gmazove i vodozemce, te mnogobrojne sisavce, kukce i ptice našeg područja.

Uz botanički vrt u dvorištu muzeja podijelili smo dojmove i okrijepili se.

Posjetili smo zatim jedini digitalni planetarij u Hrvatskoj. On ima opremu za simuliranje izgleda svemira, što nam se jako dojmilo. Tamo smo odabrali pogledati zanimljiv dokumentarni film Povratak na mjesec. Saznali smo kako su dvije velesile Sovjetski Savez i Sjedinjene Američke Države započele 'svemirsku utrku', te kako je izgledalo nadmetanje o tome tko će prvi i što više informacija sakupiti o Mjesecu. Saznali smo kada je prvi čovjek stao na Mjesec, a kada posljednji, te zašto je prošlo toliko mnogo vremena od kada su posljednji put ljudi sletjeli na Mjesec, saznali smo i da je ponovno slijetanje na Mjesec planirano već sljedeće godine. Također saznali smo koji doprinos Mjesec može imati za budućnost čovječanstva, te kako se američka zastava vijorila kao da je na vjetru a ne u vakuumu…..i još mnogo, mnogo toga.

Nakon planetarija imali smo interaktivno predavanje o svemiru i planetama, gdje smo saznali mnoge zanimljive osobine i uvjete naših planeta. Iako je dan bio sunčan, navečer je došla naoblaka i nismo mogli promatrati zvijezde, ali popeli smo se u zvjezdarnicu, najvišu točku grada Rijeke. Zvjezdarnica je polukugla promjera 8m. U njoj smo vidjeli teleskop, ali smo vođenu simulaciju planeta o kojima smo netom prije slušali, pogledali u digitalnom obliku.

Umorni, ali zadovoljni i prepuni lijepih doživljaja, vratili smo se kući u kasnim večernjim satima.