MAŠKARE VA NEDEŠĆINE
Autor: Klara Švraka, 16. 2. 2024.

Rio di Nedešćina nekad je bila najveselija pusna karavana u Istri. „Vladavina” maškara u Nedešćini trajala  je gotovo dva desetljeća, sve do 1988. godine.

Već nekoliko godina, Udruga žena 'Mendula', pod pokroviteljstvom Općine Sveta Nedelja i Turističke zajednice općine Sveta Nedjelja nastoji probuditi nostalgiju i nastaviti nekadašnju maškaranu tradiciju organiziranjem maškarane parade i maskenbala.

Učenici naše škole također ne žele zaboraviti običaj koji je godinama veselio žitelje Nedešćine i okolice.

Svi učenici koji sudjeluju u projektu zavičajne nastave IŽ, Pasojte kroz Nedešćinu, su kroz prezentaciju upoznati s pokladnim običajima u Hrvatskoj, a posebno s maškarama u našem kraju.

Na Pust, 13.2.2024. učenici su se maskirali i otišli na placu uz pjesmu i buku, ali tamo više nije bilo stotine gledatelja, a otkad se zatvorila trgovina „Jedinstva“, ni bombona za maskirane mališane. Ipak, nisu se dali. Zajedno sa štićenicima Doma za odrasle osobe, zapjevali su i zaplesali i tako donijeli dašak nekadašnjeg ugođaja.

U školi se održao maskenbal. Učenici su sudjelovali u veselim, plesnim igrama, a birala se i najoriginalnija maškara. Sve maškarice slatkišima je počastila škola, posebno pobjednike igara i izbora.

U skladu s nekadašnjim običajima, ali primjereno mjestu, pust je naslikan na ploči. Učenici su mu sudili za sve probleme koji ih muče. Glasno su ga okrivili za teške torbe, premalo praznika, za to što ne uče i ne pišu zadaću, za kašnjenje u školu… Na kraju su pusta svečano obrisali.

„Dan bez smijeha je uzaludan dan.”,  rekao je Charlie Chaplin. Naš Pust definitivno nije bio uzaludan i nadam se da ćemo se tako dobro zabaviti i  idućih godina.