EUROPSKI DAN JEZIKA
Autor: Administrator , 2. 10. 2021.

„S jezicima ste bilo gdje kod kuće.“

Edward De Waal

U našoj školi smo i ove godine obilježili Europski dan jezika na nastavi engleskog i talijanskog jezika. Europski dan jezika obilježava se 26. rujna svake godine s ciljem promicanja važnosti učenja stranih jezika i prihvaćanja različitosti. Tako su na satu engleskog jezika učenici 5. razreda izrađivali i bojali zastavice europskih zemalja i pisali njihove nazive na engleskom i hrvatskom jeziku, a zatim su izradili i prigodni plakat. Na satu talijanskog jezika,

petaši su pisali prigodne pozdrave na talijanskom i engleskom jeziku. Učenici 6. razreda su na satu talijanskog jezika izrađivali plakat s crtežima koji prikazuju situacije upoznavanja. Učenici 7. razreda su izradili veliki plakat na kojem su nacrtali građevine koje se nalaze u Nedešćini te napisali njihove nazive na talijanskom i engleskom jeziku.

Učenici 8. razreda razgovarali su o tome zašto je važno učiti strane jezike te su također izradili prigodni plakat. Njihovi najčešći odgovori bili su da je važno znati strane jezike radi budućeg obrazovanja i zaposlenja, ali i radi putovanja i sporazumijevanja s prijateljima iz stranih zemalja. Naglasili su i da bi voljeli naučiti još nekoliko drugih stranih jezika (npr. njemački, švedski, grčki, danski…). Posjetili su i službenu web stranicu posvećenu Europskom danu jezika te su doznali različite zanimljivosti vezane za jezike, a posebno im je bilo zanimljivo slušati audio isječke pomoću kojih su doznali kako se kaže „hvala“, „molim“, „da“ i „ne“ te kako se broji od 1 do 10 na različitim europskim jezicima.

Učenici područne škole u Sv. Martinu također su na satu engleskog jezika razgovarali o tome koji bi jezik htjeli naučiti i koje mogućnosti bi im to otvorilo u životu.

Sve zanimljivosti i činjenice o jezicima mogu se pronaći na navedenoj službenoj stranici na adresi: https://edl.ecml.at/