TERENSKA NASTAVA 8. RAZRED - LABINSKA REPUBLIKA
Autor: Administrator , 1. 6. 2021.

U utorak, 25. svibnja 2021. učenici od 8. razreda matične škole u pratnji predmetne učiteljice povijesti Marčele Rajković Crevar i razrednice, učiteljice matematike, Tine Peteani Jurić uspješno su realizirali aktivnosti terenske nastave kojom se obilježila 100. obljetnica Labinske republike.

Cilj nastave bio je usmjeren upoznavanje s prošlošću Labina te životom rudara i njihovih obitelji, na otkrivanje lokalne zavičajne baštine, uočavanje specifičnosti lokalne baštine aktivnim i istraživačkim učenjem, razvijanje svijesti o potrebi očuvanja lokalne baštine, te učenje o obilježjima fašizma i antifašizma.

Učenici su započeli s terenskom nastavom posjetom Narodnom muzeju u Starom gradu Labinu, gdje su učenici imali prilike razgledati secesijski namještaj labinskog stana Giuseppine Martinuzzi. učenice Rea, Lucija i Inaya prezentirale SU svoj rad o prvoj istarskoj socijalnoj aktivistici i pedagoginji Giuseppini Martinuzzi. Razgledali su informacijsko interpretacijski centar u sklopu projekta Inspiracija gdje su učenici Alen i Lamija govorili o svjedočanstvima svojih djedova koji su nekad radili u rudniku. Najinteresantniji dio svakako je bio posjet rekonstrukciji rudnika kojeg su učenici s velikim zanimanjem prošli, obzirom na sve informacije koje su ove školske godine naučili u sklopu obilježavanja 100. godišnjice Labinske republike, bio je to pravi doživljaj nakratko osjetiti kako je bilo raditi u rudniku.

Još jedan doživljaj svakako je bio i uspon na 33 metara visok labinski zvonik s kojega se pruža prekrasan pogled na čitavu Labinštinu.

Pješice smo se spustili do Lamparne, mjesta na kojem su rudari uzimali opremu i lampe (svjetiljke), A koja je danas kulturno društveni centar. Ispred Lamparne učenice Dora, Marta, Korina i Carla prezentirale su svoj rad Turizam na temeljima rudarske prošlosti.

Više o povijesti rudarenja na Labinštini i valorizaciji industrijske baštine  učenici su čuli od vodiča i predsjednika udruge  IUR-a Mladena Bajramovića kojeg su sa zanimanjem slušali i postavljali pitanja.

Na Pjacalu, ispod Šohta, dizala koji je rudare spuštao u jamu, današnjeg simbola rudarstva i industrijske baštine, učenici Erik, Gregory i Eduardo prezentirali su  rad Rudarenje na Labinštini.

Nakon Pjacala uslijedilo je pješačenje kroz šumu do Krapnja, mjesta na kojem je sve započelo vađenjem smole, a kasnije i ugljena. Uz našeg vodiča učenici su imali prilike vidjeti neke od ulaza u rudnik i  saznati na koji način se mjesto i rudarstvo razvijalo.

Put nas je vodio dalje do krajnjeg cilja, Raše.

Na trgu, ispred crvke Sv. Barbare, zaštitnice rudara, učenica Nina govorila je o Raši, povijesti i  znamenitostima. Više o samoj planskoj izgradnji mjesta, o arhitekturi totalitarnog režima, o stanovnicima i današnjem položaju Raše slušali smo  od vodiča Mladena, s kojim smo prošetali po mjestu.

Ovakav način izvođenja nastave, upoznavanja sa kulturnom i povijesnom baštinom zavičaja, usmjeren je na aktivno i istraživačko učenje uz što veću angažiranost samih učenika u nastavnom procesu. Uz razvijanje tolerancije, svijesti o važnosti tolerancije, solidarnosti te empatije prema drugim ljudima. Prepuni dojmova, bogatiji znanjem i obogaćeni iskustvenim doživljajem vratili smo se u školu.