U ČAST LABINSKOJ REPUBLICI NA SATOVIMA POVIJESTI
Autor: Administrator , 3. 3. 2021.

Dana 2.3.1921.g.na Krvovoj placi na Vinežu, započeo je štrajk rudara Labinštine.
Na  dan, 2.3.2021.g. obilježava se 100.g.Labinske republike, te su učenici viših razreda za sat povijesti pripremili svoje uratke o Labinskoj republici, Krvovoj placi, Ivanu Pipanu, Giuseppini Martinuzzi, rudarenju na Labinštini....

arhitekturi Raše, Sv. Barbari, nesrećama u rudnicima, pričama svojih djedova..... Njihovi radovi bit će prezentirani na satovima povijesti i na terenskoj nastavi koja se planira tijekom ožujka sve u povodu obilježavanja 100.obljetnice Labinske republike,Neki od radova  biti će postavljeni  na panoima u hodniku škole. Na satovima povijesti učenici su gledali prigodne video uratke o početku štrajka na Vinežu, kako Krovova placa  izgleda danas, poslušali razgovore s rudarima, pogledali  originalne snimke kako je izgledao rad u rudniku, te kako se želi prenamijeniti  rudnik (Labin podzemni grad).  Učenici 7.razreda.zajedno s učiteljicom  povijesti Marčelom Rajković Crevar išli su u potragu za grobom koji je spomenut u jednom članku Jutarnjeg lista, a u kojemu je  riječ o Jakovu Šumbercu Lukiću, rudaru koji je preminuo 15. ožujka 1921. Nadgrobna ploča posvećena je prvoj žrtvi radničke bune i štrajka Labinske Republike. Podlegao je bolesti, upali pluća, koju je zaradio kao pripadnik crvene straže koje su održavale štrajk, čuvale okupirano područje, čuvale red i mir i borile se protiv protivnika štrajka. Obzirom da se groblje u Nedešćini nalazi u blizini, prošetali smo i veoma brzo pronašli nadgrobnu ploču prve žrtve  štrajka rudara.