« Svibanj 2024 »

Projekt „Naša mala knjižnica“
Autor: Klara Švraka, 12. 12. 2018.

Ove godine školska knjižnica uključila se u međunarodni projekt „Naša mala knjižnica“ kojem je osnovni cilj poticanje kritičkog čitanja među djecom odnosno poticanje čitanja među mladima.

Projekt uključuje radionice koje se temelje na šest knjiga nagrađivanih autora iz Slovenije, Litve i Hrvatske, a koje su namijenjene djeci u dobi od 8 do 11 godina.

U projekt su uključeni učenici od 1. do 5. razreda naše škole.

Učenicima 1. razreda pročitan je ulomak slikovnice Lijenozemska autora Kestutisa Kasparavičiusa. Radi se o priči o zemlji u kojoj je zabranjeno raditi, a njeni su glavni junaci mačići Mjaukalo Lijenić, Predilica Sladokusić i Drijemalo Okruglić.

Zadatak za učenike bio je da zamisle svoje neobično prometalo kojim bi otišli u Lijenozemsku te ga nacrtaju, obojaju i daju mu što zanimljiviji naziv. Rezultat su tako leteći ormar i metla, superduper olovka, letikišobran i superleteća lopta. Prvaši nisu bili nimalo lijeni smiley!

Učenici 3. razreda imali su sličan zadatak, samo oni su prometala morali i izraditi. Marljivo se bojalo, rezalo, lijepilo i crtalo. Učenici su zbilja bili domišljati pa tako imamo leteći televizor, knjigu, jabuku, žvakaću, bananu, sat, ravnalo, vazu, pa čak i wc školjku laugh.

Učenici 2. razreda najprije su pozorno poslušali priču Grigora Viteza „O Suncu, koju je Bodo po svoj prilici izmislio“, potom su o njoj porazgovarali, nakon čega je uslijedio zadatak. Što to Sunce vidi dok nas neumorno danju obasjava i što to Sunce nosi u svojem koferu?

Drugaši su nacrtali i obojali vesele naljepnice te ih zalijepili na sunčev kofer. Potom su se izrađivale šarene papirnate naočale kojima smo kofer ispunili.

Učenici 4. razreda pisali su sastavke o neobičnim zanimanjima na temelju slikovnice „Čarabaralo“ Ide Mlakar. Čarobne frizerke, pekare, slikare, nogometaše i ostale učenici su i nacrtali.

Učenici 5. razreda izrađivali su plakate za kazališnu predstavu na temelju knjige Andreja Rozmana Roze „Kako je Oskar postao detektiv“.

Sve provedene radionice dio su nagradnih zadataka, tako da ćemo ih svakako poslati i nadati se uspjehu. No, bez obzira na to, bilo je poučno i zabavno sudjelovati u radionicama i čitati te lijepe slikovnice.

Nastavljamo iduće polugodište smiley!

Slađana Jukić, knjižničarka