Sigurniji Internet 2018. – radionica za četvrtaše
Autor: Erna Okanović Višković, 18. 2. 2018.

I ove godine održana je radionica u trajanju od dva školska sata za učenike četvrtih razreda područne i matične škole kao dio Građanskog odgoja i obrazovanja, a za provedbu je bila zadužena pedagoginja škole i učiteljica informatike Erna Okanović. Aktivnosti su ciljano usmjerene na upoznavanje učenika s mogućnostima zlouporabe Interneta, kao i s mehanizmima zaštite, te su koncipirane na način da zahtijevaju aktivno sudjelovanje učenika i njihovu međusobnu interakciju. Radionici je prethodilo ispunjavanje anketnog listića o navikama učenika vezanih za računala i Internet koje su učenici odradili sa svojim učiteljicama, a iz dobivenih podataka može se iščitati da:

-

28% anketiranih učenika računalo (tablet, pametni telefon) koristi za igranje, te s istim postotkom u obrazovne svrhe (učenje, pisanje i sl.), a 23% računalo služi za gledanje filmova

- 71% anketiranih učenika na internetu dnevno provode sat vremena, 18% provode 3 sata, a 6% više od 3 sata

- 57% njih na internetu najviše koriste YouTube, dok Facebook koristi samo jedan učenik

- 47% učenika izjavilo je da im roditelji ne ograničavaju pristup internetu

- 71 % njih ne bi otišlo na sastanak uživo s osobom koju je upoznalo online, dok njih 29% nije sigurno što bi učinilo.

Ostali rezultati ankete bit će prezentirani roditeljima.

Aktivnosti na radionici odrađivale su se kroz 3 modula, od kojih je svaki uključivao određene interaktivne aktivnosti na teme: Pristojno ponašanje na internetu, Netiquette, Promisli prije nego izgovoriš, Tvoja digitalna osobna iskaznica, Moj novi prijatelj. Teme su bile popraćene i edukativnim videosadržajima i online igrama, kao i kvizovima koje se izradili učenici osmih razreda.