« Svibanj 2024 »

Vježba civilne zaštite „ŠKOLA 2024“
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 26. 4. 2024.

U četvrtak, 25. travnja 2024. godine u Osnovnoj školi „Vitomir Širola - Pajo“ Nedešćina u Nedešćini održana je vježba civilne zaštite s temom Evakuacija i spašavanje u slučaju nesreće.

Cilj vježbe bila je praktična provjera funkcionalnosti rješenja iz Plana djelovanja civilne zaštite Općine Sveta Nedelja u slučaju njegovog aktiviranja, provjera funkcionalnosti Plana evakuacije i spašavanja Osnovne škole „Vitomir Širola - Pajo“ Nedešćina te provjera organiziranosti, opremljenosti i stručne osposobljenosti svih sudionika u vježbi.

Osim osposobljenosti učitelja i drugih djelatnika Osnovne škole za postupanje u izvanrednim situacijama te valjanosti predviđenih pravaca evakuacije, promatrao se i postupak intervencije žurnih službi te eventualna potreba mijenjanja Plana evakuacije i spašavanja kako bi postao još operativniji.

Neposredno prije vježbe prethodila je edukacija djece iz područja civilne zaštite za učenike 1. i 2. razreda te škole, koju su obavili djelatnici Ravnateljstva civilne zaštite iz Službe civilne zaštite Pazin

U  pripremi,  organizaciji  i  koordinaciji  vježbe  sudjelovali  su, osim organizatora Općine Sveta Nedelja i suradnika te Osnovne škole, također i članovi Stožera civilne zaštite Općine Sveta Nedelja kroz Upravljačku skupinu za pripremu i provođenje vježbe te djelatnici Ravnateljstva civilne zaštite - Službe civilne zaštite Pazin, djelatnici Javne vatrogasne postrojbe Labin, Dobrovoljno vatrogasno društvo Općine Sveta Nedelja i Gradsko društvo civilnog križa Labin.

Prema scenariju vježbe, u školskoj radionici došlo je do pojave dima i vatre na električnoj instalaciji te je izbio požar koji se vrlo brzo proširio na cijelu radionicu, a prijetio je proširenju na kotlovnicu i gornje katove škole. Ravnateljica (voditeljica evakuacije/voditeljica vježbe) uputila je poziv putem broja 112 - obavješćuje operativne snage o nastalom događaju te je je naložila potpunu evakuaciju djece i osoblja. Poštujući Plan evakuacije i spašavanja, osobe koje su se zatekle u zgradi napustile su Osnovnu školu. Učiteljica osposobljena za pružanje prve pomoći na zbornom mjestu spremna je pružiti je prvu pomoć ozlijeđenim učenicima. Na zbornom mjestu za evakuaciju obavljena je se prozivka i utvrđeno je brojno stanje, te je utvrđeno je da je dvoje učenika ostalo u zgradi škole, ne mogu izaći iz zgrade  i da su možda ozlijeđeni. O okolnostima u školi ravnateljica izvješćuje vatrogasce koji su u međuvremenu došli na intervenciju. Brzom intervencijom vatrogasaca učenici su pronađeni te su izvučeni na sigurno mjesto. Vatrogasci predaju dvije evakuirane učenice ekipi hitne medicinske pomoći koja je po dojavi također u međuvremenu došli na intervenciju. Potporu i prvu pomoć učenicima pružio je interventni tim GDCK Labin te učiteljica Osnovne škole osposobljena za pružanje prve pomoći, a policija iz Policijske postaje Labin je osiguravala mjesto događaja.

Vježba je trajala oko 30 minuta.

U  vježbi je sudjelovalo 129 učenika te 35 učitelja i drugih djelatnika Osnovne škole,  8  vatrogasaca s 4 vozila iz JVP Labin i DVD Općine Sveta Nedelja, 1 djelatnik Policijske postaje Labin, 2 djelatnika hitne medicinske pomoći s 1 vozilom iz NZHM Istarske županije, Ispostava Labin, 2 djelatnika iz interventni tim, GDCK Labin, predstavnici Općine Sveta Nedelja i djelatnici Službe civilne zaštite Pazin. U vježbu su komunikacijski sudjelovali i Županijski centar 112, Prijavno dojavna jedinica NZHMIŽ (194), Operativno komunikacijski centar policije Policijske uprave istarske (192), te Vatrogasni operativni centar JVP Labin (193) koji su djelovali sukladno standardnim operativnim postupcima.

Nakon provedene vježbe održana je analiza vježbe s ocjenom uspješnosti i prijedlozima za poboljšanje sigurnosti učenika, učitelja i djelatnika Osnovne škole.

Sve službe pokazale su spremnost reagiranja na izvanredne događaje u zadanim vremenskim okvirima, a pravci evakuacije unesrećenih pokazali su se ispravnim. Zaključno je pozdravljena dobra suradnja i usklađenost između sudionika i operativnih snaga sustava civilne zaštite.