« Listopad 2024 »

Učenici naše škole na 14. Zavičajnom kvizu Krasna zemljo – Meraviglioso paese
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 17. 10. 2024.

Istarski zavičajni kviz Krasna zemljo- Mearaviglioso paese već 14. godina dopridonosi implementaciji zavičajne nastave. Kroz ovaj projekt prošlo je više od tisuću sudionika/ca, stoga smo ponosni što smo i mi sudionici već dugi niz godina.

Ciljevi kviza su popularizacija zavičajne povijesti, materijalne i nematerijalne kulturne baštine, prirodne baštine, edukacija mladih o potrebi njena očuvanja, kao i promicanje zavičajnoga identiteta. Potiče se i razvijanje vještina prepoznavanja i vrednovanja baštine na terenu, kao i razvijanje zdrava natjecateljskoga duha. Sudionike se potiče na rad u paru, terenski rad, komunikaciju uživo i virtualno, ali i na međugeneracijsku suradnju.

Kviz se održao u Pazinu u organizaciji Katoličkog društva prosvjetnih djelatnika Istre mons. Antuna Heka, uz potporu Pazinskog kolegija – klasične gimnazije i pod pokroviteljstvom Istarske županije.

Ove su godine na 14. Zavičajnom kvizu Krasna zemljo – Meraviglioso paese sudjelovali osmaši Patrik Licul i Lovro Višnjić, te Mattea Martinčić i Mia Vretenar. Uz pomoć svojih mentorica Marčele Rajković Crevar i Vedrane Hrelja Zupan pripremali su se istraživajući zavičajnu kulturnu baštinu i stjecajući znanja o zavičaju, te njegovoj kulturnoj i jezičnoj baštini (hrvatskoj i talijanskoj), povijesti i geografiji.

Našim učenicima svidjelo se ovakvo natjecanje i odlično su se snašli. U kategoriji osnovnih škola ostvarili smo zapažene rezultate te se zasigurno prijavljujemo i za sljedeću godinu!

Bravo za sve!

Marčela Rajković Crevar, prof.

Vedrana Hrelja Zupan, prof.