POSJETILI SMO CENAKOLO
Autor: Administrator , 7. 12. 2011.

Dana, 30.studenog učenici sedmih i osmih razreda u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti  posjetili su komunu Cenacolo u blizini Novigrada. To su Zajednice unutar katoličke crkve za pomoć u suzbijanju različitih vrsta ovisnosti.Tu borave mladi ljudi koji su jednom izgubili svoj put, ali su dolaskom u zajednicu odlučili promijeniti svoj način života i krenuti ispočetka. Prvu takvu zajednicu osnovala je u srpnju 1983. u mjestu Saluzzo u Italiji časna sestra Elvira Petrozzi. Danas ima oko šezdeset kuća diljem svijeta.U kućama živi oko dvije i pol tisuće mladića i djevojaka.  U našoj zemlji ima sedam takvih kuća. Mi smo posjetili onu pokraj Novigrada u Istri. Osnovana je 2000. godine i prima do tridesetak mladića. Trenutno ih tamo boravi dvadeset i dvojica. Kad smo stigli  primila su nas dva voditelja, također bivši ovisnici.Pokazali su nam svoj životno prostor. Oni žive u dobro opremljenim kontejnerima,a zidane građevine su im pekara i štala.Sami obrađuju zemlju, kuhaju, peru pospremaju svoje stvari. Trenutno izrađuju žive jasle. Ispričali su nam da se ustaju vrlo rano, odlaze na molitvu, zatim svatko ima svoja zaduženja. Dan završavaju molitvom koja je u takvim mjestima njihov najveći oslonac. Upravo zbog toga kapela je srce Cenakola. Nemaju mobitele, računala, knjige, novine što je nama u današnje vrijeme bilo neshvatljivo, ali to je jedini način da se usmjere na sebe i svoje probleme. Novi mladići imaju svoje anđele čuvare koji ih prate i pomažu im  da ne odustanu od novog života. Nakon što su nas proveli kroz Cenakolo mladići su nam ispričali vrlo iskreno i osjećajno svoje potresne priče. Po izrazu njihovih lica vidjelo se da im je bilo žao zbog stvari koje su radili u prošlosti. Moglo se osjetiti da vjeruju u svoj fizički i psihički oporavak. Prije odlaska zahvalili smo im na gostoprimstvu i predali im svoje male donacije.

Jako mi se svidio posjet Cenacolu, bilo je vrlo zanimljivo i poučno. Mladići su bili stvarno dragi, pristojni i radišni. Želim vjerovati da će kada izađu iz komune imati normalan život bez droge i drugih, kako oni sami kažu, zala.

NICOLE ZAHTILA VIII.