Da bi iz prve ruke vidjeli obilježja srednjovjekovnog grada učenici 6. i 7.r. matične škole posjetili su stari grad Labin. Na terenskoj nastavi povijesti, uz pratnju učiteljice povijesti Marčele Rajković Crevar učenici su se upoznali sa izgledom, planom, kulturnim i povijesnim znamenitostima, legendama, te znamenitim povijesnim ličnostima svoga zavičaja, uz slikanje zanimljivih fotografija.
Na samom početku slušali su o loži, lokacija koja je od davnina poznata kao mjesto susreta, mjesto na kojem su se održavali sajmovi, plesovi, izložbe, pa čak i kažnjavanja; natkrivena povijesna i kulturna znamenitost koja je pružala zaklon od različitih vremenskih prilika.
Vidjeli su zidine koje okružuju grad, a sami su, prisjećajući se gradiva obrađenog na satu, pojasnili da su one služile za zaštitu grada i njegovih stanovnika. Zaštitu su pružala i gradska vrata koja su po noći bila zatvorena, a danju bi se otvarala.
Vidjevši krilatog lava Sv. Marka zaključili su da je gradom vladala Mletačka republika, za vrijeme koje je izgrađena većina zidina i palača, dok je okrugli bastion ili torjon bio značajna obrambena kula za nadgledanje cestovnih putova prema Puli i Rijeci, lučkim gradovima odakle su se dopremali proizvodi i prodavali na sajmovima.
Prolazeći kroz uske ulice učenici su razmišljali kakav je bio život i boravak u srednjemu vijeku, bez tekuće vode, kanalizacije, frižidera….. Učenici su objašnjavali čime su se stanovnici srednjovjekovnih gradova bavili, jesu li bili pismeni; navodili su sadržaje srednjovjekovnih gradova, te u kojoj je mjeri on sačuvan danas.
Prošli smo i do Memorijalne zbirke Matije Vlačića Ilirika, znamenitog Labinjana, teologa i reformatora, o kojem će učenici napraviti prezentaciju.
Na primjeru palače Scampicchio i palače Battiala- Lazzarini učenici su slušali o životu visokog društva koji su zahvaljujući svom statusu imali privilegije: vlastitu kapelicu ili vlastiti prolaz do crkve.
Posjetili smo Narodni muzej, smješten u palači Battiala- Lazzarini u kojem su prošli kroz čitavu povijest Labina i okolice, a najzanimljiviji dio muzeja svakako im je bio posjet rekonstrukciji rudnika.
Prošetali smo i do fortice, koja nadgleda morske putove, lokacije s koje se pruža prekrasan pogled na Kvarnerski zaljev i čitavi donji grad Labin. Učenici su prepričavali legendu o Uskocima koji su 1599. napali Labin.
Spuštajući se niz vijugave ulice svratili smo do labinskog zvonika, gdje smo imali prilike i popeti se i uživati u prekrasnom pogledu na čitav Labin i okolicu, rabački zaljev i kvarnerske otoke.
Svoje dojmove o posjeti učenici će prezentirati na satu povijesti, a u kratkom upitniku odgovoriti će što su sve zapamtili o srednjovjekovnim gradovima prilikom posjete starom gradu Labinu.
Učiteljica Marčela Rajković Crevar





