Šk.god. 1945/46 iz školskih spomenica
Marići 1945./46.
Autor: Klara Švraka, 14. 5. 2015.

Bila su 4 razreda sa 2 odjeljenja i jednim nastavnikom. Bila je jedna učionica bez učila i sa dovoljno namještaja.Čistoća u školi dobra. Ogrijeva i svjetla dovoljno.Ne postoji nikakav školski vrt,a ni dvorište,jer se škola nalazi u privatnoj zgradi. Obuka se vršila poludnevno i to II.,III. i iV. razred prije podneod 7-13 sati. I.razred poslije podne od 15-18.sati.Prekida obuke nije bilo.Smetnja u obuci većih nije bilo jedina poteškoća ta što su djeca slabo poznavala hrvatski jezik.Školski život na visini.Održane su sve propisane školske svečanosti sa uspjehom.Održani su izleti sa djecom što su ista činila i prihvaćala sa velikim veseljem.Među djecom je bilo sprovedeno prvomajsko takmičenje sa uspjehom.Postoji dom kulture u kojem je surađivao učitelj.Rad doma kulture zapažen. Postoji i knjižnica u kojoj postoji preko 80 knjiga.

Učitelj je bio u drugarskim odnosima sa roditeljima.Održani su roditeljski satanci na koje su dolazili roditelji vrlo rado a na njima se uz ostalo raspravljalo i o potrebama školske djece.

Redovitih polaznika bilo je 71.Zdravlje među učenicima je srednje. Polazak škole dobar kao i vladanje.Za analfabetski kurs nije se našlo u selu dosta razumijevanja dok je općeobrazovni kurs bio dosta dobro posjećen i svršio sa zadovoljavajućim rezultatima.

U selu postoje ove organizacije:K.P.,SKOJ,J.N.O.F,AFŽi STAU.

Učitelj je surađivao sa svim antifašističkim organizacijama.

Od strane kotarskog NOa prosvjetnog odjela pregledao je školu referent toga odjela Ante Zidarić koji je iznio svoja opažanja a koja se mogu vidjeti u kontrolnoj knjizi.

Smrt fašizmu-sloboda narodu!

U Marićima,dne 30.lipnja 1946.

(tekst nije potpisan)