2015-05-14 10:40:36

Sv.Nedelja 1945./46.

Počela je redovito 1. oktobra 1945. godine. Nekoliko dana prije toga t.j. 29.septembra upućeni su na rad u ovu školu- ponovno hrvatsku - drug Vidović Maksimilijan, stručni učitelj, koji je premješten ovamo iz (nečitljivo op.ravn.) ,kotar Zagreb, rodom iz Pazina i drugarica Cvečić Ida, stručna učiteljica, početnica rodom iz Šušnjevice.

1.oktobra je izvršen upis đaka u hrvatsku školu, koju je narod sam zatražio. Narod je sa velikim oduševljenjem i veseljem primio odluku o ponovnom otvaranju hrvatske osnovne škole i dolazak spomenutih nastavnika. Već su bile i pripremljene prostorije u kojima će se održavati obuka. To je bila zgrada bivšeg "asila" kako ga narod ovdje naziva, jer su tu djeca dobivala šk.predodgoj,ali uvijek u talijanskom jeziku i u kojoj su se zgradi kasnije već od malih nogu morala naša djeca odgajati u talijanskom fašističkom duhu. Upis djece vršio se u toj zgradi,pa su roditelji,prilikom dolaska sa svojom djecom na upis izražavala svoje zadovoljstvo, da će se njihova djeca opet moći odgajati u svom materinjskom jeziku, a sa gnušanjem i negodovanjem su se sjećala na svoj odgoj u fašističkoj Italiji, koja ih nije uspjela odnaroditi. Iznosili su tom prilikom razne sličice iz svog vlastitog školovanja pod talijanskim fašizmom. Ove su godine u 1. razred upisana i starija djeca, koja se za vrijeme rata nisu mogla školovati. Djeca su došla u školu dosta zapuštena i zanemarena sa raznim porocima i manama i nedisciplinirana, kao posljedica ratnih godina i jer nisu kroz nekoliko godina imala školu. Tokom godine disciplina je postala odlična,mane nekojih dječaka (pušenje) je nestalo - barem na javnom mjestu. Na početku šk.godine je kod djece vladla opća bolest svraba, koja se bolest istom tokom godine izliječila za skoro 100%.

Kasnije u proljeće su se pojavile ospice bez posljedica. Od važnijih događaja tokom šk.godine treba spomenuti da su se dne 25. XI.1945. g. održali po čitavoj Istri prvi slobodni izbori za narod.vlast, u kojima je narod ipak konačno mogao izraziti svoju pravu volju. Ovogodišnji božićni praznici trajali su od 22. XII do 3.I. 1946.g.

Na dne 21.,22. i 23. januara je vršen popis stanovništva po Jadranskom institutu u Sušaku. Početkm veljače škola je preseljena u vilu Furlani. Otvorene su 2 učionice sa 3 odjeljenja. Prvo odjeljenje čini I. razred, drugo odjeljenje je II. razred a treće odjeljenje je III. i IV. razred. OPbuka je trajala redovito i nije prekidana kroz čitavu godinu. Rad je bio otežan, jer škola nije imala nikakovih nastavnih sredstava, a djeca su oskudjevala na pisaćem materijalu. Pomoći škola nije dobila od nikoga.

Tokom šk.god. održavani su kraći izleti zimi i ljeti. Nekoliko se svečanosti i proslava održalo u školi za djecu. Roditeljski sastanci su se održavali redovito.Tu su se održavali razni problemi kao polasu škole i dr.

Polazak škole bio je tokom godine dobar a i vladanje učenika se popravilo.

Od tečajeva održavao se općeobrazovni tečaj, koji je bio prekinut, pa opet nastavljen i ponovno prekinut zbog radova u polju.

Odsustvovao je drug Vidović M. od 21.X.-3.XI 1945 zbog privatnih poslova.

Iako je Istra oslobođena od jedinica Jugoslavenske armije, ipak još danas po svršeku rata, nisu definitivno određene granice između Jugoslavije i Italije, nego je Istra podijeljena na okupacionu zonu "A" u koju spada Trst,Slov.Primorje i Pula pod upravom anglo-američkom vojskom; i na okupacionu zonu "B" u koju spada ostala Istra. Bolji naziv naš za tu zonu bio bi "odlobođena" zona, jer se ona nalazi pod upravom Jugoslavenska armije - naše osloboditeljice. Svakako je to bolno pitanje. U svrhu rješavanja tog pitanja bila je u proljeće 16. i 17.III. u Istri međunarodna komisija sastavljena od članova Amerike,Rusije,Francuske i Engleske.Narod ju je ovdje dočekivao s neopisivim veseljem,smatrajući da će kod određivanja granica zauzeti pravedan stav. No ona to, osim članova Ruske delegacije, nije učinila,pa narod Istre nastavlja borbu za konačno priljučenje ovih krajeva do Soče F.N.R.Jugoslaviji.

Vrlo svečano je proslavljen rođendan maršala Tita 25.V. i prvi maj-opći praznik radnog naroda. 

Školska godina završila je dne 30.VI.1946.g sa dječjom prirdbom.

15.IV.1946. g .obavio je službeni pregled škole drug S.Brozović,obl.prosvjetni referent.

Vidjela kot.prosvj.refrent  Raša

Labin,4.VII. 1946.

(autor nije potpisan)

 


Osnovna škola "Vitomir Širola-Pajo" Nedešćina