Autor: Administrator , 17. 10. 2016.

Povodom Dana škole, predstavljena je Spomen knjiga nastala u okviru projekta obilježavanja 70-te godišnjice škole na hrvatskom jeziku. U knjizi je na 111 stranica obuhvaćeno razdoblje od 70 godina kroz 7 poglavlja: kratki povijesni pregled, školske spomenice, generacija 1945./46., sjećanja, školski list, šk.god. 2015./2016.-70 godina poslije te foto arhiva.

U knjizi su  na jednom je mjestu  odabrani zapise iz školskih spomenica Sv. Nedelje, Sv.Martina, Radovića-Šumbera, Marića, Kunja, Letajca_Barbića koje su upravitelji škola vodili i u kojima smo pronašli mnoge zanimljive informacije.

Iz matičnih knjiga popisani su svi učenici koji su 1945./46. upisani u škole na području današnje Općine (uz Plomin i Barbiće koji su danas na teritoriju drugih općina ali su nekada pripadale školi u Sv. Nedelji). U jednom od poglavlja kroz svjedočanstva  bivših učenika i učitelja doznajemo kakvi su  uvjeti rada bili nekada u školi, Kako je u školi nekada izlazio školski list imena "Krijesnica" smatrali smo da i on zaslužuje naći svoje mjesto u spomen knjizi. Uz prvu generaciju iz 1945. svakako da je i 70-ta generacija ona iz 2015. našla svoje mjesto u knjizi a s njom i cijela šjubilarna školska godina.

Sve je to začinjeno i sa desetak starih forografija koje smo pronašli u školskoj arhivi ili smo ih prikupili od bivših učenika škole.

Materijala je bilo mnogo, no, bvjerujemo da smo ovom spomen knjigom uspjeli zaokružiti priču o 70 godina postojanja škole na hrvatskom jeziku.

Klikom na sliku naslovnice knjige u izborniku s desne strane možete otvoriti knjigu u pdf formatu i pročitati.