Autor: Administrator , 28. 9. 2016.

Utorak, 27. rujna u matičnoj i područnoj školi za učenike od 1. do 8. razreda pripremljena je radionica u sklopu projekta "Djeca-prijatelji bijelog štapa"  u suradnji s Udrugom Logos medija i Fakultetom za odgojno obrazovne znnosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli.

Osnovna ideja projekta kroz provedene radionice je informiranje, senzibilizacija i izgradnja stavova djece za potrebe slijepih i slabovidnih osoba, a posljedično i smanjenje vršnjačkog nasilja prema slijepim i slabovidnim osobama, kao i šire prema djeci s posebnim potrebama.

Tijekom  radionica koja je za svaku grupu  trajala  40-ak minuta, učenici su se upoznali s problemima slijepih osoba. Gđa. Danijela ispričala je učenicima kako je ona izgubila vid i ostala slijepa te kako se snalazi u svakodnevnom životu. Pokazala je učenicima kako izgledaju knjige za slijepe osobe pisane brajicom, slikovnice, pisaći stroj za slijepe ali i pribor za ručno pisanje. Kako bi i slijepe osobe mogle sudjelovati i osjećati se ravnopravne s osobama koje vide, za njih su posebno dizajnirana razna pomagala poput sata, mobitela, računala i ostalih pomagala. I društvene igre prilagođene su slijepim osobama koje se uglavnom koriste osjetilom dodira. Ujedno su učenici i naučili na koji način mogu pomoći slijepim osobama.