Održano finale "Labinskog kanta 2016"
Autor: Administrator , 25. 4. 2016.

Dana 24. travnja po sedmi puta održan je Labinski kanat. Organizator Labinskog kanta naša je škola te smo veoma ponosni na ovaj školski projekt. Kanat nije natjecateljskog karaktera, već nastoji učenicima ukazati na važnost međusobnog podupiranja u glazbenom stvaralaštvu. Zainteresiranost učenika i mentora za sudjelovanje iz godine u godinu sve je veća, što nas veoma veseli.

Na ovogodišnjim audicijama sudjelovala su 104  kandidata, a Povjerenstvo koje sačinjavaju profesori glazbene kulture(Ankica Stepančić, Sandra Novaković, Ana Dundara Pajić i Marino Matošić), odabralo je njih 73, koji su nam se predstavili na polufinalnim  večerima održanim u  RKUD-u Raša. Pjevači polufinalnih večeri oduševili su okupljenu publiku i zato su bili nagrađeni toplim pljeskom.

Ipak, stručno Povjerenstvo odabralo je 34 izvođača koji su nam se predstavili na završnoj večeri Labinskog kanta, održanoj u nedjelju 24. travnja u Kinu Labin.

Ovogodišnju završnu večer Labinskog kanta otvorili su Ines, Matija i Doni, učenici naše škole, koji su nam tijekom večeri kazivali stihove  koje je napisao ili uglazbio renomirani  kantautor Arsen Dedić. On je svoje stvaralaštvo velikim dijelom posvetio djeci te iako više nije među nama, njegovi se stihovi prenose iz generacije u generaciju, zbog svojih univerzalnih i svevremenskih tema.  Stoga smo ovogodišnji festival posvetili upravo njemu. Voditeljice programa  Nina, Natali i Gloria, izvrsno su odradile svoj posao te su se ponašale poput profesionalki.

Gostima se s nekoliko toplih riječi i zahvala obratila i ravnateljica škole Klara Švraka. Nakon uvodnog  govora ravnateljice započeo je dio koji su svi s nestrpljenjem očekivali. Uz naše pjevače izvrsnih vokalnih sposobnosti i prijateljski raspoloženu publiku, finalna večer Labinskog kanta brzo je prošla.

Dvoranom su odjekivali dječji glasovi, neki nježni i tihi, a neki duboki i jaki. Bilo je tu dječjih pjesama,  ali i poznatih svjetskih hitova.

Na kraju festivala zbor učenika svih labinskih škola otpjevao je pjesme Dobro jutro i Himna zadrugara, koje je uglazbio Arsen Dedić na tekst Drage Britvića.  Zbor je oduševio prisutne i pokazao da se zaista sve može kad se male ruke slože.

Na kraju ne preostaje nam ništa, no zahvaliti se onima bez čijeg angažmana ovaj projekt ne bi postojao.

Zahvale: svim izvođačima i njihovim obiteljima, svim mentorima, učitelju Marinu Matošiću, koji je vodio računa da sve funkcionira i u to je uložio ogroman trud, učiteljicama razredne nastave i produženog boravka koje su izradila medalje za sve sudionike festivala, učiteljici Narcisi Adalgisi Kiršić Škopac koja je osmislila  scenografiju, učiteljicama Sandri Stipanov i Marini Hrvatin, koje su pripremale voditeljice programa, svim učiteljima škole koji su došli podržati festival, Pučkom otvorenom učilištu Labin, Općini Sveta Nedjelja, Alenu Zarifoviću, Patriku Šćiri i Srećku Prkutu  na tehničkoj podršci te svim sponzorima.

Došao je kraj i ovogodišnjem Labinskom kantu, a svim učenicima i mentorima želimo mnogo uspjeha, inspiracije i dobre glazbe  u daljnjem radu i vidimo se druge godine, na 8. labinskom kantu.

Marina Hrvatin, prof.

fotografije svih učesnika možete pogledati u fotogaleriji: