Obilježen Dan rudara
Autor: Administrator , 4. 3. 2016.

U srijedu  2. ožujka u Područnoj školi Sv. Martin obilježen je dan Labinske republike.  Na našem prostoru teško je pronaći obitelj koja u povijesti nema bar  jednog člana koji se bavio rudarstvom i koji je na taj način prehranjivao svoju obitelj. Život rudara ili kovara nije bio nimalo lak. Upravo iz tog razloga, svakako naši nonići, očevi, pranonići zaslužuju da odamo počast njihovom mukotrpnom radu i trudu.

Naši kovari pobunili su se protiv robovlaničkog odnosa prema radnicima rudnika Labinštine, što dovodi  do generalnog štrajka oko dvije tisuće rudara. Rudari u kratkom vremenskom roku zauzimaju rudnike, proglašavaju Republiku pod krilaticom Kova je nasa (rudnik je naš ). Kako bi nešto naši uče4nici saznali o Labinskoj republici pobrinuo se profesor Alen Brnjac, koji je učenicima nižih razreda na njima blizak  i primjeren način pokušao ukazati na važnost i značajke Labinske republike. Učenici su sa zanimanjem poslušali predavanje te su izradili slike rudarskih predmeta kao što su rudarska lampa, zaštitna kaciga, karbon(ugljen) i ostalih rudarskih simbola. Njihovi radovi krase školske zidove te nas podsjećaju na važnost našega kovara.