DAN KRAVATE
Autor: Administrator , 20. 10. 2021.

Dan kravate, 18. listopada obilježili su učenici 1. razreda PŠ Sv.Martin crtajući kravatu na asfaltu dok su osmaši, iako na online nastavi, zajedno s učiteljicom povijesti Marčelom Rajković Crevar obilježili  Dan kravate. Svaki je učenik dobio zadatak da  potraži informacije o povijesti kravate i zanimljivosti vezane za nju. U udobnosti svog doma odjenuli su  kravate, važan modni detalj, a kako su bili ponosni što ju nose svjedoče naše fotografije.
Kao što su Švicarci poznati po siru,Talijani po pizzi,Englezi po čaju Hrvati su poznati po popularnom proizvodu-KRAVATI.

Kao sastavni dio vojne odore, u obliku široke vratne marame, vojnici hrvatske regimente Luja XIV. u XVII. st. Upravo je tada preinakom hrvatskoga imena Cravates, Croates: Hrvati bila izvedena francuska riječ cravate.
Posebno zanimljiva bila je slikovita marama svezana oko vrata na vrlo karakterističan način.
Prednost hrvatske marame bila je zavidna praktičnost i elegantnost koja je osvojila Francuze.
Tako se hrvatski proizvod la croate proširio najprije diljem Europe, a tijekom sljedećih 10 godina i Amerikom.
 Do danas jedna je stvar sigurna-kravata nikad ne izlazi iz mode.
Od 18. listopada 2003. godine obilježava se Dan kravate. Tada je u Puli izvedena autorska instalacija Marijana Bušića Kravata oko Arene, koju su prikazivale i neke svjetske televizijske postaje i na taj način vidjelo ju je više od milijardu ljudi. Hrvatska je postala još poznatija kao domovina najveće kravate na svijetu. Na najširem dijelu imala je više od 25 metara,a bila je visoka 3.5 metra.
Njezino vezivanje trajalo je dva dana, a izveli su ga planinari uz pomoć stotine srednjoškolaca.
Bila je crvene boje kao simbol ljubavi i hrvatskog grba.