Šesti razred na terenskoj nastavi u starom gradu Labinu
Autor: Erna Okanović Višković, 9. 3. 2021.

Učenici 6. razreda matične škole obrađivali su temu srednjovjekovnih gradova, te su tom prilikom posjetili Stari grad u Labinu kako bi iz prve ruke vidjeli obilježja srednjovjekovnog grada. U integriranoj terenskoj  nastavi  povijesti i informatike, uz pratnju učiteljice povijesti Marčele Rajković Crevar i učiteljice informatike Erne Okanović Višković učenici su se upoznali sa izgledom, planom, kulturnim i povijesnim znamenitostima, legendama, te znamenitim povijesnim ličnostima svoga zavičaja. Svoje istraživanje zabilježili su na zanimljivim fotografijama.

U sklopu terenske nastave posjetili su i  Narodni muzej, koji je smješten u baroknoj palači Battiala- Lazzarini, u kojem su prošli kroz čitavu povijest Labina i okolice, a najzanimljiviji dio muzeja svakako im je bio posjet rekonstrukciji rudnika.

Kustos Vedran Kos proveo je učenike kroz Memorijalnu zbirku Matije Vlačića Ilirika, znamenitog Labinjana, teologa i reformatora, čija se 500. godišnjica rođenja obilježavala prošle godine. Učenicima je bilo zanimljivo čuti da je Matija Vlačić u svom životnom vijeku napisao 200- njak knjiga, te da je imao 18 djece.

Učenici su i sami prepričavali događaje za koje su čuli od svojih roditelja, djedova i baka, te o predmetima koje njihove obitelji čuvaju kao uspomenu na neka davna vremena.

Nakon provedene terenske nastave za učenike je osmišljen digitalni interaktivni kviz koji su rješavali na nastavi, a od snimljenih fotografija izrađen je videouradak.