Podržavam STEM revoluciju

Autor: Erna Okanović, 14. 3. 2017.

U veljači ove godine naša škola prijavila se na otvoren poziv za sudjelovanje u projektu STEM revolucija. Tim projektom inicijativa Croatian Makers nastoji provesti reformu školstva u praksi i to u STEM području. Podijelit će barem 3.600 micro:bitova, kao uvod u veći cilj: da svako dijete u 6. ili 7. razredu dobije po jedan već iduće školske godine.  Organizirali su i inicijalne radionice za mentore koji će provoditi program i raditi s djecom u ustanovama.  Tako je 28. veljače 2017. u Pazinu održana radionica za mentore, kojoj je prisustvovala učiteljica informatike Erna Okanović.

Što je micro:bit? Micro:bit je edukativni i kreativni alat za inspiraciju novih generacija mladih.

Može se koristiti u cijelom nastavnom programu (kurikulumu), a ne samo u STEM predmetima. Može pomoći mladima da steknu znanja i vještine kako bi od konzumenta digitalnih informacija postali dizajneri i kreatori novih alata, pa time unaprijedili svoje učenje, rješavali probleme ili se naprosto zabavili, omogućujući im da izvuku što više od života i gospodarstva 21. stoljeća. Omogućava kreativnost u cijelom nastavnom planu (kurikulumu). Primjenjiv na sve obrazovane razine.

Odličan je za osnovne škole, srednje škole i fakultet, kao i za izvannastavne aktivnosti. Jednostavnost i svestranost uređaja čine ga laganom i zabavnom polaznom točkom za digitalnu uključenost u ranim godinama, ali također može biti moćan alat za iskusne programere, dizajnere, umjetnike, znanstvenike i inženjere.

Nastavnik/mentor koji zaduži set može ga koristiti u redovnoj nastavi i izvananstavnim aktivnostima, kako god smatra da je prikladno – nema pravila.

Preuzeto sa stranica (više o temi):